Banner 2

Чого не варто робити, якщо дитина не спить вдень?

Як приклад, можна навести пару ситуацій з життя, які покажуть наочно, чого не варто робити, якщо дитина відмовляється від денного сну, і що потрібно робити, якщо дитина не спить вдень.

Випадок перший: Будучи впевненою в тому, що якщо малюк в 2,5 роки вдень не спить, це позначиться погано на його здоров'ї, мама терпляче колихала його вдень в ліжечку години по дві, дозволяла брати в ліжко з собою щось «смачненьке», не дозволяла вставати, погрожувала покаранням і позбавленням прогулянок та іграшок. Хлопчику доводилося-таки спати вдень, але засинав він години через дві «знущань», умовлянь і заколисувань, приблизно о четвертій годині дня, а приблизно через годину, а то й менше, прокидався. Нічний сон при цьому також став мукою, малюк відправлявся до ліжка о дванадцятій, а то і о першій годині ночі, як правило, зі скандалом, частими походами «попити» та інше, і не міг заснути довгий час. Тобто денні «баталії» за сон привели до того, що хлопчик став сприймати і вечірні укладання безрадісно.

Випадок другий: Буквально до 3-х років дитина відмовлялася спати вдень, але годин в 5-6 вечора стала буквально засинати на ходу, де прийдеться. Малюк спав пару годин, а потім не спав. Батьки спочатку не стали втручатися в процес, про що згодом пошкодували, адже тепер малюка було складно вкласти в ліжко ввечері. І раніше стабільний, звичний відхід до сну в 21.00 наполегливо зрушився на 23.00. Занепокоївшись таким неправильним режимом дня, батьки спробували повернути денний сон дитини на «круги своя», як то кажуть, але це тільки посилило проблему.

Що робити, якщо дитина не спить вдень?

Випадок перший: В першому випадку рішенням проблеми стало скасування денного сну. Відхід до сну в нічний час змістився для дитини на дев'ять вечора, більш спокійно стали проходити укладання, особливо після того як заколисування, які нагадували хлопчикові про недавні «бої» з мамою, замінили іншими ритуалами. Під час тихої години, мама стала читати малюкові книги, займатися з ним спокійними іграми.

Безумовно, рішення про скасування денного сну, далося мамі непросто, оскільки вона втрачала кілька годин «волі» вдень. Однак, дана проблема, з легкістю вирішилася за рахунок того часу, яке звільнилося ввечері. Тепер малюк спокійно спить з вечора до ранку, засинаючи без проблем, а головне швидко і міцно, а матуся планує догляд за собою і інші особисті заняття, на вечірній час.

Випадок другий: Занепокоєння батьків, щодо зсуву денного і нічного сну, в даній ситуації безпідставно, адже малюк спокійно засинає вночі, хоч і пізніше звичайного, і стільки скільки вимагає його організм, спить вдень. Безумовно, це трохи незручно, однак, незручності ці тимчасові. Зазвичай через два-три місяці такий «вечірній» сон поступово зсувається на ще більш пізній час, переходячи, врешті-решт, в нічний сон. Тобто відбувається поступова відмова від денного сну взагалі на користь нормального, своєчасного, повноцінного нічного сну.

Робимо висновки

  • Не всі малюки старше дворічного віку потребують денного сну. Дуже багато залежить від темпераменту дитини, типу нервової системи, від того, наскільки сильно вона втомлюється, наскільки багато гуляє і рухається протягом першої половини дня.
  • Якщо малюк спати вдень не хоче, але при цьому відмінно спить вночі, батькам краще не відстоювати денний сон в режимі дня і не намагатися вкласти дитину насильно. Почитайте краще цікаві книжки разом з дитиною, або пограйте в щось більш-менш спокійне. Малюк старше 2,5 років може цілком і самостійно займати себе чимось деякий час, краще привчайте його до цього. Наприклад, нехай малює замість тихої години.
  • До вечора краще не влаштовувати ніяких гучних ігор, не проводити телевізійних сеансів, чогось хвилюючого емоції, щоб дитина не перехвилювалася, щоб зайві думки не заважали їй заснути. Ближче до часу відходу до сну, краще влаштовувати вечірні ванни, почитати казку на ніч, обговорити те, що цікавого сталося за день.
  • І останнє. Режим дня вашої дитини неминуче буде змінюватися в міру її зростання. Батькам просто необхідно уважно спостерігати за дитиною, щоб зрозуміти, коли прийшов час відмовитися від чогось, і що можна запропонувати малюкові натомість.